دوگی(Dohgi-道着) یا کاراته گی(Karate Gi-空手着) نامی که برای لباس هنر کاراته دو بکار میرود.

خود کلمه گی(Gi-着) اصطلاحی است که برای لباس اکثر هنر های رزمی ژاپنی استفاده میشود. مانند جودو گی، آیکیدو گی، جیوجیتسو گی.

کاراته گی شامل پیراهن یا ژاکت که به آن اوواگی(Uwagi-上着) و شلوار که به آن زوبُن(Zubon-ズボン) میگویند میباشد.

رنگ دوگی

رنگ استاندارد دوگی برای مسابقات کاتا یا کومیته و یا تمرین در دوجو
های رسمی سفید میباشد، اما برای برخی تمرینات در دوجوی محلی یا

مسابقات نیمه رسمی استفاده از رنگ شیری نیز بلامانع است.

دوگی سبک کیوکوشین

جنس و مواد پارچه

پارچه کتان

از نظر کیفیت، بهترین جنس برای کاراته گی پنبه است که اصطلاحا پارچه ای که تماما پنبه باشد را “کتان” میگویند. واژه کتان برای پارچه 100%پنبه بکار میرود یعنی حتی اگر درصد ناچیزی پلاستیک یا دیگر مواد غیر ارگانیک برای پارچه استفاده شود از این اصطلاح استفاده نمیشود.

پارچه کتان از نظر بهداشتی و سلامتی برای تمام افراد بهترین گزینه است، و برای کسانی که حساسیت پوستی دارند نکته حیاتی به حساب می آید. همچنین از لحاظ برخی ویژگی ها مانند عرق گیری، نرمی و لطافت(حتی در دوگی های ضخیم) و تنخور و استایل دوگی، پارچه کتان بسیار حائز اهمیت است.

دوگی هایی که ژاپنی ها برای افراد بزرگسال و خردسال استفاده میکنند اکثرا از پارچه پنبه خالص است. و این ضرورت گیاهی بودن پارچه دوگی را نشان میدهد و یکی از نقاط عطف گروه سالار فایو کی، تمرکز بر روی گیاهی بودن محصولات است. بطوریکه اکثر محصولات کاملا گیاهی و با بالاترین کیفیت و همچنین با رعایت استاندارد ها و جزئیات نمونه های ژاپنی، تولید شده اند. که از دوگی ها میتوان به مدل S-700 و S-300 اشاره کرد.

 

وزن و ضخامت پارچه دوگی

لباس ضخیم کیوکوشین

 

ضخامت کاراته گی، در مقایسه با جودو گی(که منشا یکسانی دارند) بسیار کم است. که علت این تفاوت ماهیت کاراته و تفاوت اساسی تکنیک ها و نحوه درگیری آنهاست. در کاراته  گرفتن با دست کاربرد ندارد و تمرکز بر روی ضربات است و بنابراین ضخامت لباس نتنها نیاز نیست، بلکه حرکات کاراته کا را در اجرا تکنیک محدود میسازد و کار را برایش سخت میکند.

اما در کیوکوشین کاراته این مورد اهمیت خیلی بیشتری پیدا میکند. اساس مبارزات کیوکوشین بر درگیری با نهایت قدرت و سرعت و در فواصل دور و نزدیک و ضربات پی در پی دست و پاست، و قطعا دوگی کیوکوشین باید خیلی سبک تر باشد تا دامنه اجرای تکنیک کاراته کا وسیع تر و اجرای تکنیک آسان گردد.

و از ابتدای تولید دوگی کاراته، شرکتی که مسئولیت تولید این محصول را بر عهده داشت، یعنی ایسامی(ISAMI) این اصل را بطور جد رعایت کرد، و رفته رفته همزمان با اصلاحات بسیاری که در جهت بهبود محصولاتش انجام داد و با توجه به مسئله مهم ضخامت پارچه، با کاهش وزن دوگی ها این روند را ادامه داد.

و در حال حاضر دوگی های کیوکوشین ژاپنی، وزن کمتری نسبت به قبل دارند. و گروه SALAR5K با تولید دوگی هایی با رعایت استاندارد ژاپن در ضخامت های مناسب یعنی هم سبک و هم ضخیم(ضخیم ترین دوگی “استاندارد ژاپن”) برای کاراته کا های ایرانی کیفیت خارق العاده را به ارمغان آورده است.

ظاهر کاراته گی

لباس کیوکوشین

دوگی حرفه ای کیوکوشین

در پیراهن، بر روی قسمت چپ یعنی روی قلب لوگوی کانجی “کیوکوشین کای” برنگ سرمه ای گلدوزی میشود.

بر روی تمام کیوکوشین گی ها کانجی سینه ضروریست.

پ.ن: در دوگی های رسمی سازمان I.K.O. به ریاست کانچو “ماتسویی” علاوه بر کانجی سینه، لوگوی “ایچی گکی” بر روی بازوی چپ و بالای زانوی چپ نیز گلدوزی میشود.

اندازه معمول آستین سه ربع میباشد. یعنی آستین تا زیر آرنج می آید و ربع دست خالیست.

طول پیراهن بعد از بستن کمربند و مرتب کردن دوگی باید باسن را پوشش دهد.

کمر شلوار کاراته باید بالاتر کشیده شود(بالای ناف) که وقتی کمربند کاراته بسته میشود بر روی شلوار نیز بیفتد، که بعنوان نگهدارنده شلوار نیز باشد.

اما انتهای شلوار باید تا قوزک یا پاشنه پا و یا نهایتا دو بند انگشت زیر پاشنه باشد. شلوار بلند دست و پا گیر بوده و مانع اجرای تکنیک میشود.

کمر شلوار کاراته بوسیله بند  یا هیمو(Himo-紐) بسته میشود. در دوگی کودکان برای استفاده راحتتر کودک از کش و هیمو باهم استفاده میشود و گاها فقط از هیمو، ولی در دوگی بزرگسالان تنها باید از هیمو استفاده شود.

در کاراته گی های سبک های کنترلی در پیراهن هم از بند یا همان هیمو استفاده میشود، اما در دوگی کیوکوشین پیراهن هیمو ندارد و در چاک بغل پیراهن تنها سه گوش جهت مقاومت دوخته میشود. به همین جهت دوگی کیوکوشین حتما باید با کمربند پوشیده شود.

دوخت کاراته گی حتما باید به روش دوخت سنتی کیمونو ژاپنی و مقاومت وظرافت هرچه تمام تر انجام شود. چرا که نوعی لباس جنگ تن به تن به حساب می آید و همچنین باید اصالت کاراته نیز حفظ شود.

لیبل ها در دوگی کیوکوشین در پیراهن بر روی قسمت چپ در پایین یقه، و در شلوار بر روی پای چپ در بالا و قسمت چپ(گوشه) دوخته میشوند. و در صورت درخواست کاراته کا، اسم فرد به ژاپنی در آن قسمت(پیراهن بالای لیبل- شلوار پایین لیبل) گلدوزی میشود.

کاراته گی

همیشه موقع پوشیدن دوگی به خودتان یادآور شوید که این، یک لباس مقدس است و همیشه پر انرژی تمرین را شروع کنید و قدرتمند از دوجو خارج شوید.

گروه تولیدی “سالار فایو کی” با ایمان به عبارت “کیفیت حرف اول را میزند” بصورت تخصصی محصولات کیوکوشین کاراته را در راستای پیشی گرفتن از تولید کننده های ژاپنی و ارائه کیفیت واقعی به کاراته کا های جهان و ایران تولید میکند. ما در مجموعه “سالار فایو کی” در تلاشیم که غیرممکن ها را ممکن سازیم، و با تولید محصولاتی از قبیل کمربند مشکی، دوگی، تیشرت، کمربند رنگی، اکسسوری ها، ماکی وارا و چندین محصولات دیگر در این راه موفق بودیم و هستیم.

حتما از محصولات بازدید کنید و کیفیت را در بعدی جدید لمس کنید.

ضمنا برای تصاویر و ویدئو های بیشتر ما را اینستاگرام هم دنبال کنید

موفق، شاد و پر انرژی باشید

سالار کریمی

اوس

استفاده از مطالب فقط با درخواست کتبی و ذکر منبع مجاز است