دوگی(Dohgi-道着) یا کاراته گی(Karate Gi–空手着) یا لباس کاراته که رنگ استاندارد آن سفید است و بهترین جنس برای دوگی حرفه ای کتان یا همان پارچه 100%پنبه است. پارچه کتان بخاطر مواردی از قبیل سلامتی، راحتی، استایل، استاندارد و زیبایی و همچنین گیاهی بودن، سالهاست که توسط اساتید و حرفه ای ها در کل دنیا و بالاخص زادگاه کاراته یعنی ژاپن، برای دوگی و کمربند مورد استفاده قرار میگیرد. اما همین دوگی فوق العاده برای افزایش عمر و حفظ کیفیت در این مدت، نیاز به نگهداری خاصی دارد.

تا کردن دوگی

اولین نکته تا کردن دوگی ست. یکی از ویژگی های بارز پارچه کتان علاقه آن به چروک شدن است. همیشه بعد از تمرین با سلیقه و حوصله، زمانی را برای تا کردن دوگی تان اختصاص دهید. دوگی باید حتی الامکان از روی خطوط دوخت تا شود.

شست و شوی دوگی

یکی ازتمرینات روحی وجسمی کاراته، شستن کاراته گی ست. همیشه دوگی خود را خودتان با سرد و با دست بشویید. برای شستشوی دوگی اصلا از آب گرم استفاده نکنید اما استفاده از آب ولرم نیز برای دوگی موردی ندارد.

برای لکه ها فقط از صابون استفاده کنید. و بعد از شستشو حتما در سایه خشک کنید و بعد از خشک شدن نکته خیلی مهم اتو کردن است.

کاراته گی حتما باید بعد از هر شستشو اتو شود(ترجیحا با بخار) ولی بدون خط اتو. اصول اتو کردن کاراته گی اینست که اصلا روی آستین،شلوار و یا سرشانه خط اتو نیندازید. حتما این نکته را به یاد داشته باشید.

بعد از تمرین حتما بلافاصله دوگی را در جای مناسب بمدت چند ساعت پهن کنید تا عرق حاصل از تمرین خشک شود. این کار برای جلوگیری از تجمع باکتری و قارچ و همچنین بو گرفتن دوگی ضروریست.

کمربند کاراته(Karate Obi-空手帯)

و چند نکته کوتاه راجع به کمربند کاراته یا اوبی(Obi-帯)

کمربند کاراته هرگز و به هیچ وجه نباید شسته شود و یکی از دلایل مهم آن روح کمربند است که کاراته کا به آن میدهد.

کمربند خود لوله نکنید. کمربند را سه بار از وسط تا کنید و کاملا مرتب در کیف خود بگذارید.

کمربند شما هویت شماست. حتما ارزش آن را بدانید و با احترام برخورد کنید.

گروه تولیدی “سالار فایو کی” با ایمان به عبارت “کیفیت حرف اول را میزند” بصورت تخصصی محصولات کیوکوشین کاراته را در راستای پیشی گرفتن از تولید کننده های ژاپنی و ارائه کیفیت واقعی به کاراته کا های جهان و ایران تولید میکند. حتما از محصولات بازدید کنید و کیفیت را در بعدی جدید لمس کنید.

ضمنا برای تصاویر و ویدئو های بیشتر ما را اینستاگرام هم دنبال کنید

همیشه قدرتمند، شاد و پر انرژی باشید.

سالار کریمی

اوس

استفاده از مطالب فقط با درخواست کتبی و ذکر منبع مجاز است