کمربند کاراته(Karate Obi-空手帯) یا اوبی(Obi-帯) به کمربند گفته میشود که کاراته کاها از روی دوگی آن را میبندند.

جنس این کمربند معمولا از کتان ضخیم، عرض آن بین چهار الی پنج سانتی متر(بسته به تولید کننده و استاندارد سبک) متغیر است. همچنین طول آن بر حسب دور کمر فرد و مقدار بیرون از گره متغیر میباشد.

1-چگونگی شکل گرفتن کمربند کاراته

در ابتدا، کسی که برای شروع کاراته دوگی سفید و همچنین کمربند سفید میپوشید، بعد از سالها تمرین و ریاضت در جهت تقویت روح و جسم، و درگیری ها و عرق و خاک و خون حاصل از تمرین، رنگ کمربند سفید رو به تیرگی میرفت و همان کمربند دارای روحی میشد که کاراته کا به آن داده بود.

کمربند تیره و تیره تر میگشت و کم کم برنگ قهوه ای به چشم می آمد. اما پس از سالیان بسیار کمربند به آرامی به مشکی تبدیل میشد.

اما این تازه شروع راه بود…

کمربند مشکی کیوکوشین

کمربند مشکی استاندارد کیوکوشین کاراته سالار فایو کی

کاراته کایی که به کمربند مشکی نائل میشود، در واقع اول راه است و بعد از مدت ها همان کمربند کهنه تر میشد و ارزش والاتری پیدا میکرد و بعد از پوسیده شدن، دوباره به کمربند سفید باز میگشت. اوس

بعد ها کمربند کاراته در سه رنگ سفید، قهوه ای و مشکی پدید آمد و مدتی مورد پذیرش و استفاده کاراته کاها قرار گرفت. اما در حال حاضر بغیر از این سه رنگ و برای تعیین درجه کاراته کا، طیف وسیعی از رنگ ها بعنوان کمربند رنگی کاراته مورد استفاده قرار میگیرند.

ولی چیزی که همیشه حائز اهمیت بوده و هست، ارزش،هویت،تجربه،تخصص و روح کمربند است.

2-نگهداری کمربند کاراته

کمربند سیاه کیوکوشین

کمربند مشکی کیوکوشین سالار فایو کی

به خاطر همین روح کمربند است که تمام اساتید صاحب نام کاراته ژاپن، شستن کمربند کاراته را منع کرده اند. کمربند کاراته به هیچ وجه نباید شسته شود چرا که روح کمربند از بین میرود.

برخی از کاراته کاها در مواردی از قبیل کمربند نو(برای نرم تر شدن)، پاکیزگی و نظافت البسه، کهنه جلوه کردن کمربند و… اقدام به شستشو کمربند کاراته شان میکنند. اما کمربند کاراته بایستی با طی قدم به قدم مراحل پس اخذ درجه حالت خود را تغییر دهد. و بهترین روش رعایت پاکیزگی، استفاده صحیح و پسندیده از کمربند کاراته است. کمربند خود را همیشه بعد از تمرین مرتب تا کنید و ارزشش را به خودتان یاداور شوید. حمل کمربند باید با احترام انجام شود و باید همیشه به کمربند خودتان افتخار کنید. اوس

کمربند کیوکوشین(Kyokushin Obi-極真帯)

اکنون میخواهیم راجع به کمربند های رسمی سازمان جهانی کاراته کیوکوشین کای کان صحبت کنیم که از زمان سوسای اویاما(اوس) بوده و هست و جزئیات و استاندارد های آن را بررسی کنیم. و ببینیم که یک کمربند با کیفیت و استاندارد چه ویژگی هایی دارد.

3-عرض کمربند

اول از پهنای کمربند شروع میکنیم. در ابتدای تولید کمربند کیوکوشین توسط شرکت ایسامی(ISAMI) کمربند ها ظرافت لازم را نداشتند ولی ما به بررسی کمربند های حال حاضر ژاپن میپردازیم.

کمربند های اورجینالIKO در حال حاضر با عرض مرسوم 43mm آماده میشوند(نکته: کمربند های جدیدIKO تولید ایسامی نیستند)

از لحاظ ظاهری نسبت به کمربند های سایر سبک های کاراته باریکتر هستند و شاید ضخامتشان هم کمی فرق کند.

4-طول کمربند

طول کمربند ها همانطور که قبلا اشاره کردیم، بسته به دور کمر کاراته کا متغیراست. بعد از اینکه کمربند را دو دور بستین و گره را زدید، اندازه ای که از گره بیرون میماند معمولا باید در حدی باشد که گلدوزی ها(بالاخص اسم) کاملا دیده شود.

البته این مورد الزامی نیست. چرا که بعضی اساتید کمربند را خیلی کوتاه انتخاب میکنند که حتی اسم هم کامل مشاهده نمیشود. بعنوان نمونه کانچو شوکی ماتسویی(Kancho Shokei Matsui-松井章圭 館長)

ولی متداول ترین اندازه بطوریست که مقدار بیرون از گره باید بین یک الی دو وجب باشد. نباید کمربند بلند باشد در حدی هنگام تمرین یا کومیته حواس کاراته کا را پرت کند یا حرکاتش را محدود.

کمربند مشکی کاراته

کمربند مشکی کیوکوشین کاراته

5-جنس و متریال کمربند

در کمربند های رنگی هم از کتان و هم مخلوط پنبه و پلی استر استفاده میشود. اما در کمربند های مشکی فقط جنس 100%پنبه(کتان) کاربرد دارد. یعنی هم مغزی و هم رویه(مشکی) باید کاملا گیاهی باشند. ویژگی های ظاهری کمربند کتان با کیفیت این است که بعد از چند مدت استفاده مداوم دچار رنگ پریدگی میشود یعنی رنگ آن از مشکی غلیظ به روشن تر شدن(خاکستری) متمایل میشود و در قسمت گره کمربند از بغل پوسیدگی ایجاد میشود. البته این کار با گذشت زمان و تمرین مداوم حاصل میشود که نشانه تجربه و پختگی کاراته کا در آن درجه است ولی نباید کمربند(نو) را با دستکاری به این در آورد.

علاوه بر این کمربند کتان بعد از استفاده طولانی مدت نرم تر شده و گره خوری راحت تری پیدا میکند و به نوعی از گره به پایین سنگین میشود یا به اصطلاح لنگر می اندازد.

ضخامت کمربند

ضخامت کمربند های رسمی کیوکوشین  به طور تقریبی بین 4mm تا 5mm است که میتوان گفت نسبتا ضخیم میباشد.

6-گلدوزی کمربند

گروه تولیدی “سالار فایو کی” تمام جزئیات کمربند های اورجینال ژاپن را در نظر گرفته و با ظرافت و دقت تمام به تمام موارد و استاندارد ها، این کمربند را با کیفیت بالاتر از نمونه اورجینال تولید میکند.

اما موضوع اساسی و بسیار مهم گلدوزی ها و دان که علت اصلی تمایز کمربند اورجینال کیوکوشین با سایر سبک هاست. چیزی که رعایت آن واقعا نیاز تخصص و مهارت فوق العاده ای دارد.

اول از عنوان سازمان شروع میکنیم که در یک سمت کمربند گلدوزی میشود:

عنوان سازمان جهانی

سازمان جهانی کاراته  کیوکو شین کای کان

国際空手道連盟   極 真 会 館

International Karate Organization Kyokushin kai-kan

این نوشته ژاپنی به رنگ نارنجی و با فونت تعیین شده سازمان در یک سمت کمربند گلدوزی میشود. قسمت اول عنوان بصورت ریز و قسمت دوم آن(چهار کاراکتر بعدی) با اندازه بزرگتر بصورت عمودی(زیر هم) گلدوزی میشوند.

کمربند مشکی کیوکوشین

کمربند مشکی استاندارد کیوکوشین کاراته

نکته خیلی مهم: در کمربند های کیوکوشین اورجینال ژاپن، بعلت شیوه دوخت بسیار خاص و منحصر بفرد آن گلدوزی ها(اسم و عنوان سازمان) که رنگ نارنجی دارند بصورت یکرو هستند. یعنی پشت کمربند دیده نمیشوند. ولی دان ها دور تا دور کمربند پیچیده شده اند و از بغل رویت میشوند.

پ.ن: در این کمربند امکان اضافه کردن دان به کمربند بعد از دوخت وجود ندارد. این شیوه دوخت کاملا انحصاری ژاپن بود و اولین برند که موفق به اجرای این کمربند با ظرافت و دقت و به زیبایی کمربند ژاپنی و بلکه بهتر وشکیل تر شد گروه تولیدی “سالار فایو کی” بود. که در حاضر این کمربند بصورت کاملا سفارشی و پک ویژه برای کاراته کاها اجرا میشود.

اسم روی کمربند

در سمت دیگر کمربند اسم صاحب کمربند به ژاپنی گلدوزی میشود.

اسم افراد ژاپنی الاصل که اسامی آنها ریشه ژاپنی دارند و بخط کانجی(Kanji-漢字) نوشته میشوند کوتاه تر بوده بین سه الی شش کاراکتر میباشد و این بخاطر اصالت اسامی و پیچیدگی کانجی ها و مختصر بودن آن هاست.

.اما اسامی افراد غیر ژاپنی که طبیعتا ریشه ژاپنی ندارند تنها بخط کاتاکانا(Katakana-カタカナ) که نوعی حروف هجانگار بشمار میرود نوشته میشوند و بدیهیست که طولانی تر بوده و تعداد کاراکتر بیشتر است. بنابراین حتی الامکان باید اسم کامل ترجمه و اجرا شود، اما اگر طول اسم زیاد باشد باید بصورت اختصاری اجرا شود.

در سبک های دیگر کیوکوشین مثل شین کیوکوشین، کیوکوشین ماتسوشیما، سو کیوکوشین و.. در اینگونه مواقع از الفبای انگلیسی استفاده میکنند  مثلا بجای محمد محمدی: モハマド・モハマディ

حرف اول اسم کوچک را به انگلیسی و بعد از نقطه بقیه را به ژاپنی اجرا میکنند:  M・モハマディ

و این مورد کاملا درست و صحیح است.

اما در سبکIKO کانچو ماتسویی به هیچ وجه از الفبای انگلیسی استفاده نمیشود. در صورت طولانی بودن اسم یکی از این موارد اجرا میشود:

  • 1- ارتفاع اسم کم میشود. یعنی عرض اسم ثابت میماند اما ازطول فشرده میشود
  • 2- اگر اسم سه یا چهار قسمت باشد، یکی از قسمت ها با رعایت برخی موارد حذف میشوند
  • 3- اگر اسم تنها دو قسمت باشد، اسم کوچک حذف میشود و فامیلی کامل اجرا میشود

البته استثناء در این موارد هم مشاهده شده، اما متداول ترین کار موارد فوق هستند.

در کمربند هایIKO قبل از سال2017 بین اسم و فامیل و بین هر قسمت از نقطه استفاده میشد. اما در حاضر تنها فاصله ای تعین شده بین هر قسمت رعایت میشود و نقطه اجرا نمیشود.

البته بعضی سبک ها مانند شین کیوکوشین که تولید محصولاتشان ایسامی بر عهده دارد، همچنان از نقطه استفاده میکنند.

نکته بعدی در مورد ترجمه صحیح اسم به ژاپنیست. هونبوی ژاپن معمولا از روی مدارکی مانند پاسپورت یا نوشته دیگر اسم را ترجمه میکند و اکثرا بعلت آگاهی نداشتن از تلفظ صحیح محلی اسم بعضی کاراکتر ها را که در تلفظ اسم تاثیر دارند رو بصورت درست اجرا نمیکنند(حذف، جابجا، کاراکتر اضافه و…) البته که باید تفاوت تلفظ ژاپنی با زبان های دیگر را هم در نظر گرفت.

اما ما در گروه تولیدی “سالار فایو کی” با توجه به اطلاع از تلفظ صحیح اسامی، ترجمه اسم را با نزدیک ترین شباهت به تلفظ محلی انجام میدهیم و از تخصصمان در جهت بهبود ظرافت و جزئیات کار، استفاده میکنیم.

فونت کاتاکانا برای اسم توپر و بولد انتخاب میشود و برای زیبایی بصری سعی میشود از خوشنویسی ژاپنی یا شودو(Shodo-書道) استفاده شود.

دان کمربند مشکی

در زیر اسم کاراته کا درجه وی که بصورت خطوط طلایی رنگ است گلدوزی میشود که به آن دان(Dan-段) میگویند.

در کمربند های رسمی کیوکوشین، دان به رنگ طلایی براق با نخ براقی که زر یا لمه میگویند بصورت دور تا دور عرض کمربند گلدوزی میشود. عرض دان و همچنین فاصله آنها با یکدیگر استانداردیست که از سوی سازمان جهانی تعیین شده است.

نکته: همانطور که قبلا اشاره کردیم گلدوزی های نارنجی(اسم و عنوان سازمان) یکرو هستند و دان دور تا دور کمربند پیچیده است. و نکته بسیار مهمی وجود دارد که ردیف های دوخت کمربند از روی گلدوزی و دان هاست. و این نکته حائز اهمیت در مورد شیوه خاص دوخت آن است.

کیوکوشین

لباس و کمربند کتان کیوکوشین کاراته

7-لیبل کمربند

در کاراته هر سبک برای دوگی و اوبی خود لیبل مختص خود را دارد. در کیوکوشین لیبل سنتی برای دوگی و اوبی سرمه ای رنگ است که لوگوی کانکو(Kanku-観空) در آن دیده میشود.

در لیبل های جدیدIKO کانچو ماتسویی این لیبل دستخوش تغییراتی شده است. زمینه لیبل برنگ مشکی تغییر یافته و لوگوی کانکو قرمز رنگ و با دور نوشته انحصاری I.K.O. KYOKUSHIN اجرا شده است.

کمربند های اورجینال سازمان جهانی، پس آزمون پرداخت مبلغی دلاری آن به نماینده سازمان در کشور معمولا بین یک الی سه ماه بعد به دست کاراته کا میرسد. که کمربند در پاکت پلاستیکی به همراه حکم دان جهانی در استوانه مقوایی بعلاوه ی کارت کمربند مشکی میباشد.

و تمام سه مورد فوق یکجا بوده و جداگانه ارسال نمیشود. و نیز هنگام ارتقاء درجه حکم دان جهانی جدید با کمربند جدید ارسال میشود.

سفارش کمربند

گروه تولیدی “سالار فایو کی” کمربند های کیوکوشین را با رعایت تمام جزئیات و استاندارد ها و دقت و ظرافت کامل برای کاراته کاهای حرفه ای تولید میکند. کمربند های ما برای هر شخص بصورت کاملا سفارشی به همراه جعبه چوبی و لوح و کارت کمربند مشکی از طرف گروه تولیدی “سالار فایو کی” در سریعترین زمان ممکن آماده و ارسال میشوند.

کمربند کاراته تان چیزی فراتر از یک پارچه است و ارزشی بسیار والاتر و مقدس تر دارد. کمربند شما هویت شماست. کمربند کاراته نشان دهنده زحمت، تلاش،تخصص و عشق شما به هنر کاراته است. حتما برای تلاش و زحمتتان ارزش زیادی قائل باشید.

گروه تولیدی “سالار فایو کی” با ایمان به عبارت “کیفیت حرف اول را میزند” بصورت تخصصی محصولات کیوکوشین کاراته را در راستای پیشی گرفتن از تولید کننده های ژاپنی و ارائه کیفیت واقعی به کاراته کا های جهان و ایران تولید میکند. حتما از محصولات بازدید کنید و کیفیت را در بعدی جدید لمس کنید.

ضمنا برای تصاویر و ویدئو های بیشتر ما را اینستاگرام هم دنبال کنید

همیشه قدرتمند، شاد و پر انرژی باشید.

سالار کریمی

اوس

استفاده از مطالب فقط با درخواست کتبی و ذکر منبع مجاز است